Elbląg jest miastem atrakcyjnie usytuowanym na styku dwóch odmiennych krain geograficznych: Żuław Wiślanych i Wysoczyzny Elbląskiej. Ogromne zróżnicowanie krajobrazu Elbląga i okolic umożliwia uprawianie różnorodnych form wypoczynku. Samo miasto ze swoimi zabytkami jest również bardzo atrakcyjnym miejscem. Elbląskie Stare Miasto jest jednym z największych w Europie, terenem prac wykopaliskowych. Nowe kamieniczki budowane są na odsłanianych stopniowo przez archeologów fundamentach starych kamienic. Ich kształty wzorowane są na dawnych budowlach. Godzinami można spacerować po Starym Mieście podziwiając średniowieczne budowle i zrekonstruowane stylowe kamieniczki.
Pobierz miniprzewodnik po atrakcjach historycznych w Elblągu.
Pobierz propozycje spędzenia czasu w Elblągu przygotowane przez Informację Turystyczną Urzędu Miasta Elbląg:
Elbląg w 300 minut Elbląg w 3 dni
Wśród elbląskich zabytków godne polecenia są:
- Brama Targowa to jedyny fragment dawnych murów obronnych, który doczekał naszych czasów. Dolna część bramy została wzniesiona w 1319 roku, a wrót jej strzeże legendarny Piekarczyk.
- Katedra św. Mikołaja, w ciągu wieków świątynia ta była kilkakrotnie przebudowywana i modernizowana. Znajduje się w niej wiele dzieł sztuki, m.in. brązowa chrzcielnica z roku 1387 oraz drewniany ołtarz z 1515 roku.
- Centrum Sztuki Galeria EL - jest to podominikański XIII wieczny kościół, w którym obecnie mieści się galeria sztuki. Dzieła współczesnych twórców sąsiadują tu z płytami nagrobnymi oraz epitafiami, przypominającymi o zasługach dla miasta dawnych rodów szlacheckich, kupieckich, patrycjuszy, duchownych oraz wielu innych elblążan.
- Muzeum Archeologiczno-Historyczne- na jego dziedzińcu znajduje się gotycka kolumna, jedyna pozostałość po zamku krzyżackim, zburzonym przez elblążan w 1454 roku. W muzeum można obejrzeć m.in. wystawę elbląskiego rzemiosła oraz zabytki pochodzące z wykopalisk.
- Ścieżka Kościelna – dawny szlak łączący kościoły: św Mikołaja oraz Dominikański – jest to unikat w skali kraju, zachowała się jedynie część między ulicami Świętego Ducha i Mostową – uliczka jest zamykana na noc.
- Na spacery polecamy przepiękny kompleks leśny zwany Bażantarnią, zajmujący obszar 369 ha.
Informacja Turystyczna przy ul. Stary Rynek 25, (100m od hotelu) tel. +48 55 239 33 77, ielblag@umelblag.pl
Największe atrakcje turystyczne znajdują się w niewielkiej odległości od Elbląga. Dlatego nasze miasto jest wspaniałą bazą wypadową do różnych ciekawych miejsc. Z Elbląga jest bardzo blisko do miast posiadających wspaniałe zabytki oraz tereny przyrodniczo-turystyczne.
- Malbork jest miastem znanym w kraju i zagranicą z średniowiecznego zamku krzyżackiego.
- Frombork swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim wspaniałej historycznej zabudowie Wzgórza Katedralnego oraz Mikołajowi Kopernikowi, który związany był z miastem życiem i pracą.
- Mierzeja jest to wąski skrawek lądu pomiędzy Bałtykiem a Zalewem Wiślanym. Porastają ją lasy sosnowe, są tu półdzikie plaże. Mierzeja Wiślana oprócz plaż i lasów oferuje jeszcze inne atrakcje m.in. piesze wędrówki "Bursztynowym Szlakiem", który zaczyna się w Mikoszewie, a kończy się na "Wielbłądzim Grzbiecie" - najwyższej wydmie półwyspu ( 49 m n.p.m. ).
- Kadyny to miejscowość louis vuitton bolsos imitacion w której na uwagę oprócz koni zasługuje piękny, zabytkowy, barokowy pałac, niegdyś letnia rezydencja Cesarza Prus.
- Jeżeli mamy zamiar przeżyć niezwykłą podróż na pokładzie statku, który w pewnej chwili porusza się po trawie to najlepiej przybyć do Elbląga i stąd właśnie wyruszyć na szlak wodny Elbląg-Ostróda. Na na tym szlaku znajdują się jedyne w Europie, unikatowe urządzenia hydrotechniczne - pochylnie, dzięki którym statek pokonuje różnicę poziomu wód wynoszącą około 100 m na przestrzeni 9,6 km
- Sztutowo, tutaj w czasie drugiej wojny światowej znajdował się hitlerowski obóz koncentracyjny. Stutthof był miejscem osadzenia 110 000 więźniów. Obecnie miejsce śmierci 65 000 Polaków, Żydów, Rosjan i osób innych narodowości upamiętnia Państwowe Muzeum Stutthof.
Wstęp do muzeum jest bezpłatny. Muzeum czynne codziennie: od 1 maja do 30 września w godz. 8:00 - 18:00 i od 1 października do 30 kwietnia w godz. 8:00 - 15:00